AKADEMA'da yer alan Sosyal Bilimler kategorisine ait dersler için oluşturulmuş alt kategoridir.

Bu dersin sonunda ders katılımcıları 21. Yüzyıl vatandaşının kim olduğunu ve küreselleşen dünyada vatandaşlığın neden yeniden tanımlanması gerektiğini, dijital okuryazarlığı, dijital güvenliği ve dijital kimliği açıklayabileceklerdir.

Ders Süresi: 4 HAFTA
Ders Türü: Rehber Gözetimli
Ders Dili: TÜRKÇE
Dersin Öğretim Üyesi: Öğr. Gör. Aysun GÜNEŞ
Aile toplumun en küçük yapı taşını oluşturur. Sağlıklı toplumu ve bireyleri sağlıklı aileler oluşturur. Toplum ve aile iyi ya da kötü sürekli olarak etkileşim içindedir. Başarı bir evliliğe sahip olmak ve yine başarılı yeni nesiller yetiştiren anne-baba olmak için aileyi ve aile bireyleri arasındaki ilişkilerin önemini anlamış olmamız gerekir. Bu dersimizin temel konusu, toplumun temel taşı konumundaki aile olgusudur. Ders kapsamında ailenin ve evliliğin toplumsal hayattaki önemi, başarılı evliliklerin ortak özellikleri, aile yapısının bozulmasına yol açan etkenler ve sonuçlar ile başarılı anne-baba olmanın altın kuralları üzerinde odaklanılmaktadır. Bu derste, her hafta bir konuya odaklanarak önce okuma ve ders anlatım videolarını inceleyecek, sonra ilgili konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Elimizden geldiğince başarılı evlilik kurmak, yaşatmak ve anne-baba olmak konusunda sizlere yardımcı olacak deneyim kazanmanıza çalışacağız.

Ders Süresi: 5 HAFTA
Ders Türü: Rehber Gözetimli
Ders Dili: TÜRKÇE
Dersin Öğretim Üyesi: Prof. Dr. Fatma Sezen ÜNLÜ
Günümüzde “edebiyat” denince aklımıza hemen şiir, roman, hikaye, drama, masal ve buna benzer bir çok örnek gelmekle beraber, özellikle ülkemiz gibi sözlü edebiyatın çok güçlü olduğu yerlerde her zaman “şiir” ön planda yer almaktadır. “Az kelime ile çok duygu ve düşünce ifade etme sanatı”, olarak tarif edebileceğimiz “şiir sanatı” dersimizin ana konusudur. Şiir Okumak ve Yazmak başlıklı ders kapsamında bir şiirde olması gereken özelliklerden başlayacağız; sonra günümüzde günlük gazete ve dergilerde yayınlanan şiirlerden örnekleri değerlendireceğiz; daha sonra da kendimiz şiir yazmayı deneyeceğiz. Bu dersin sonunda karşılaştığınız şiirleri edebi çerçevede uygun biçimde okuma ve kurallara uygun şiir yazabilme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Ders Süresi: 4 HAFTA
Ders Türü: Rehber Gözetimli
Ders Dili: TÜRKÇE
Dersin Öğretim Üyesi: Prof. Dr. Yüksel KOCADORU